Korisne informacije
Hrvatska svojim turistima nudi smještaj u brojnim hotelima, apartmanima, kampovima, bungalovima, lječilištima ili toplicama, seoskim imanjima.
HOTELI– objekti u kojima se gostima pružaju usluge smještaja i hrane. Da li se tu radi samo o doručku, polupansionu ili pak i o večeri, ovisi od hotela do hotela. Hotel može činiti i nekoliko, a najviše 4 građevine. Ovisno o lokaciji i kvaliteti smještaja svrstavaju se u niže (2 ili 3 zvijezdice) i višekategornike (4 ili 5 zvijezdica).
APARTHOTELI– ugostiteljski objekti za smještaj u kojima najmanje 51% smještajnih jedinica moraju biti apartmani, a ostale smještajne jedinice mogu biti sobe.
TURISTIČKI APARTMANI– objekti u kojima se gostima pružaju usluge smještaja ustrojenim i opremljenim tako da gost može sam pripremati jela.
STUDIO-APARTMANI– smještajni objekti opremljeni tako da gost u jednoj prostoriji može spavati, boraviti, pripremati i konzumirati hranu.
PANSIONI– manji i skromnije opremljeni objekti od hotela u kojima se gostima obavezno pruža i usluga prehrane. Također se poput hotela, ovisno o opremi i nivou usluge koju pruža, dijele u kategorije (najčešće do 3 zvijezdice).
MOTELI– objekti za smještaj gostiju koji su uglavnom locirani pored cesta i autoputova, na prilazu gradu ili između dvaju udaljenih gradova prilagođeni kraćem boravku.
KAMPOVI– locirani diljem zemlje, kampovi turistima omogućuju uživanje u izravnom kontaktu s prirodom, a mogu biti javni ili privatni. Kamp turizam u Hrvatskoj je vrlo poznat i sve je više gostiju koji su prepoznali draž kampiranja uz čisto more i bogat turistički sadržaj.
SOBE ZA IZNAJMLJIVANJE– ugostiteljske jedinice za smještaj koje se nalaze u sastavu nekog većeg objekta, kuće ili stana. Ovisno o domaćinstvu, gostima se mogu pružati i usluge prehrane.
SEOSKA IMANJA– locirani u ruralnim područjima to su objekti u kojima je gostima na raspolaganju cjelokupni prostor domaćinstva. Mnoga od njih pružaju i mogućnost za aktivno sudjelovanje u životu i radu na imanju.
HOSTELI– popularani među mlađom populacijom jer su smješteni u blizini plaže ili u centru grada, a nude smještaj po atraktivnim cijenama. Većina hostela nudi zajednički smještaj, odnosno gost unajmljuje krevet (uglavnom na kat), a dijeli kupaonicu, boravak i kuhinju sa ostalim gostima.
Službena valuta u Hrvatskoj je kuna (1 kuna= 100 lipa). Strana valuta se mijenja u bankama, mjenjačnicama, poštanskim uredima i u većini turističkih informativnih ureda, hotela i kampova.
Iako je kuna službena valuta u nekim ustanovama (privatni smještaji, neki mali restorani, taksiji) primaju se i euri ali treba imati na umu da je ovo na neformalnoj osnovi i da pojedinci nisu dužni primiti eure kao sredstvo plaćanja.
Standardne kreditne kartice – Eurocard/Mastercard, Diners, American Express i Visa uobičajen su način plaćanja u Hrvatskoj. Svi dućani, restorani, agencije, hoteli i druga prodajna mjesta koja za plaćanje robe i usluga prihvaćaju kreditne kartice, imaju vidljivo istaknutu naljepnicu ili oznaku s logotipom kreditne kartice koju možete koristiti. Kod unovčenja putničkih čekova provizija iznosi 2%.
Prije no što posjetite Hrvatsku želimo vas informirati o prosječnim cijenama hrane, pića, prijevoza kao i svega ostalog što biste trebali znati. Cijene su ovdje u prosjeku niže od cijena u Italiji, Njemačkoj, Norveškoj, i više od cijena u Češkoj. U prosjeku Hrvati kupuju hranu koja košta 7% manje od prosječnih cijena u EU.
HRANA– Prosječna cijena obroka u povoljnijem restoranu iznosi 60 kn, srednje skupom 120 kn, u vrhunskom restoranu 300 kn, dok ćete za fast food platiti oko 35 kn.
PIĆE– U hrvatskim restoranima i barovima kavu ćete popiti za 7 kn, cappuccino za 10 kn, boca vode (0,25 l) u prosjeku košta 9 kn, boca soka (0,25 l ili 0,33 l) 13 kn, za domaće pivo izdvojit ćete 13 kn, a za uvozno pivo (0,33 l) 15 kn.
MUZEJI I FESTIVALI– Cijene ulaznica u muzeje ili nacionalne spomenike kreću se od 20-100 kn dok su ulaznice za razne festivale malo skuplje, od 40- 350 kn.
TRANSPORT
TAXI- Prosječna startna cijena koju ćete platiti za taxi iznosi 15 kn, cijena po kilometru je 5 kn, dok ćete za sat čekanja izdvojiti oko 40 kn. Moramo vas napomenuti da u nekim gradovima vožnju taksijem u krugu 5 km plaćate samo 20 kn.
AUTOBUS I TRAMVAJ- prosječna cijena autobusne karte za gradsku vožnju iznosi 10 kn, a između gradova oko 150 kn (ovisno o udaljenosti između gradova). Osijek i Zagreb su jedini gradovi u Hrvatskoj kroz koje prometuju tramvaji, cijena karte je 10-15 kn, a možete kupiti i dnevnu kartu po cijeni od 30 kn.
VLAK- Prosječna cijena karte za vlak iznosi otprilike kao i autobusna karta. Za sve dodatne informacije obratite se na HŽ www.hzpp.hr
CIJENE GORIVA- cijene goriva mogu varirati na pojedinačnim postajama ovisno o cjenovnoj politici kompanije. Prosječna cijena iznosi 10 kn/l.
CESTARINE- Tijekom poslijednjeg desetljeća, Hrvatska konstantno obnavlja svoje autoceste te su glavni dijelovi do sada već završeni. Cijena cestarine od Zagreba do krajnjeg juga iznosi oko 223 kn. Točne cijene pronaći ćete na službenim stranicama Hrvatskih autocesta. www.hac.hr
Dopuštena brzina:
- u naseljima 50 km/h
- izvan naselja 90 km/h
- na cestama namijenjenim isključivo za motorna vozila 110 km/h
- na autocestama 130 km/h
Dopuštena količina alkohola u krvi: 0,5 promila.
Tijekom ljetnog računanja vremena, po danu ne moraju biti upaljena svjetla.
U vožnji je zabranjena uporaba mobitela, a upotreba sigurnosnih pojaseva je obavezna.
Carinski propisi Republike Hrvatske gotovo su jednaki propisima i standardima zemalja Europske Unije. Prilikom unošenja predmeta nekomercijalne prirode za osobnu uporabu, u vrijednosti do 1 000 kn, carinu i PDV nećete plaćati. Unošenje i iznošenje stranog i domaćeg gotovog novca i čekova slobodno je za strane i hrvatske državljane s boravištem u inozemstvu, ali uz obvezatno prijavljivanje cariniku svakog prijenosa svote u kunskoj protuvrijednosti iznosa od 10 000 eura ili više. Vrijedniju profesionalnu opremu i tehničke uređaje također je potrebno prijaviti cariniku na graničnome prijelazu. PDV se vraća osobama koje nemaju prebivalište ili boravište u Republici Hrvatskoj, za robu kupljenu u Hrvatskoj, iznosu većem od 740,00 kuna (kn), uz predočenje poreznog obrasca koji je ovjerio carinik pri izvozu kupljene robe, najkasnije 3 mjeseca od dana kupnje.
Dozvoljena količina trošarinskih proizvoda koje pojedina osoba (starija od 17 godina) može unijeti:
- 200 cigareta
- 50 cigara
- 250 grama duhana za pušenje
- 1 litra jakog alkoholnog pića (udio alkoholnog pića veći od 22% vol.)
- 2 litre srednje jakog alkoholnog pića
- 4 litre vina
- 16 litara piva
Za sve dodatne informacije obratite se Carinskoj upravi www.carina.hr
Električni napon gradske mreže: 220 V, frekvencija: 50 Hz
Valjana putovnica ili koja druga isprava priznata međunarodnim sporazumom, a za državljane Europske unije i osobna iskaznica (isprava kojom se dokazuje identitet i državljanstvo nositelja). Putna isprava s kojom stranac dolazi u Hrvatsku mora vrijediti najmanje tri mjeseca od dana planiranog odlaska iz Hrvatske i treba biti izdana unutar prethodnih 10 godina.
VIZE– Svi stranci koji su nositelji valjanih schengenskih isprava, za ulazak u Hrvatsku i boravak kraći od 90 dana, ne trebaju dodatnu hrvatsku vizu. Svi oni koji nemaju takve isprave, trebaju izvaditi vizu, a najranije kada mogu predati zahtjev je 3 mjeseca prije putovanja. Proces dobivanja vize maksimalno je olakšan i ubrzan s prosječnim vremenom čekanja od 5 radnih dana, a pristojba iznosi 35 €.
Sam proces vrlo je jednostavan- dovoljno je ispuniti zahtjev za vizu i priložiti sljedeće dokumente:
- Valjanu putnu ispravu
- Fotografiju veličine 35×45 mm
- Dokaz o valjanom putnom zdravstvenom osiguranju
- Dokaz o uplaćenoj viznoj pristojbi
- Dokumentaciju kojom se dokazuje svrha boravka, osiguran smještaj, sredstva za uzdržavanje tijekom putovanja, te sredstvo putovanja i namjera povratka u matičnu zemlju
Stranci kojima je potrebna viza za Hrvatsku, zahtjev za vizu mogu ispuniti i putem internetskih stranica na poveznici crovisa.mvep.hr. Zahtjevi za vizu mogu se podnijeti i u VFS viznim centrima.
Detaljnije obavijesti: Diplomatske misije i konzularni uredi Republike Hrvatske u inozemstvu ili Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske: www.mvpei.hr
Prenošenje kućnih ljubimaca preko granice moguće je samo uz posjedovanje potrebne veterinarske dokumentacije o zdravstvenome stanju životinja, pri čemu psi i mačke moraju biti označeni mikročipom. Kada dovodite svojeg kućnog ljubimca u Republiku Hrvatsku, snosite svu odgovornost za ispunjavanje uvjeta za unos. Provjerite je li vaš kućni ljubimac na vrijeme cijepljen, je li napravljen titar protutijela i ima li važeću putovnicu i veterinarski certifikat. Ako vaš kućni ljubimac ne ispunjava navedene zahtjeve, ulazak u Republiku Hrvatsku može vam biti odbijen, odnosno životinja može biti vraćena u zemlju podrijetla ili stavljena u karantenu.
Pod kućnim ljubimcima, prema Pravilniku o veterinarskim uvjetima za nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca, podrazumijevaju se sljedeće životinjske vrste: psi, mačke, pitome vretice (Mustela putorius) iz porodice kuna (Mustelidae), beskralježnjaci (izuzev pčela i rakova), ukrasne tropske ribe, vodozemci, gmazovi, sve vrste ptica (izuzev peradi) te glodavci i domaći kunići.
Opći zahtjevi za unošenje kućnih ljubimaca iz država EU te država niskog rizika izvan EU:
- moraju biti označeni mikročipom. U slučaju da je životinja označena mikročipom koji ne odgovara ISO standardu 11784 ili 11785, nego je čip drugog tipa, vlasnik, odnosno posjednik dužan je osigurati odgovarajući čitač koji je potreban za očitavanje mikročipa. U svakome trenutku mora biti moguće utvrđivanje imena i adrese vlasnika životinje. Broj mikročipa veterinar mora upisati u putovnicu ili certifikat koji vlasnik ili posjednik nosi uz životinju.
- moraju biti praćeni putovnicom ili certifikatom izdanom od veterinara ovlaštenog od nadležnoga tijela
- moraju biti cijepljeni protiv bjesnoće
Kućni ljubimci koji dolaze iz zemalja visokog rizika moraju ispunjavati ove uvjete:
- moraju biti označeni mikročipom
- moraju biti praćeni certifikatom izdanim od veterinara ovlaštenog od nadležnoga tijela ili prilikom ponovnoga ulaska u Republiku Hrvatsku putovnicom (psi iz Hrvatske)
- moraju biti cijepljeni protiv bjesnoće
- moraju biti podvrgnuti testu neutralizacije protutijela titracije jednake najmanje 0,5 IJ/ml na uzorku uzetom od ovlaštenoga veterinara, najranije 30 dana nakon cijepljenja i tri mjeseca prije premještanja obavljenoga u za to ovlaštenom laboratoriju, koji možete pronaći na popisu objavljenom na web stranicama: www.ec.europa.eu
.
Bolnice i klinike postoje u svim većim gradovima, a ambulante i ljekarne i u manjim mjestima. Strani turisti ne plaćaju liječničke usluge ako je između Hrvatske i zemlje iz koje dolaze potpisana konvencija o zdravstvenoj zaštiti. Troškovi zdravstvene usluge osobama koje dolaze iz zemalja s kojima nije potpisana konvencija naplaćuju se po cjeniku.
Broj koji trebate nazvati ako vam je potrebna hitna medicinska pomoć je 112.
1. siječnja – Nova godina
6. siječnja – Sveta tri kralja
Uskrs i uskrsni ponedjeljak
1. svibnja – Praznik rada
Tijelovo
22. lipnja – Dan antifašističke borbe
25. lipnja – Dan državnosti
5. kolovoza – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti
15. kolovoza – Velika Gospa
8. listopada – Dan neovisnosti
1. studenoga – Svi sveti
25. i 26. prosinca – Božićni blagdani
BANKE I POŠTE– Od ponedjeljka do petka banke i pošte uglavnom rade od 8 do 16 h, a subotom u jutarnjim satima. Tijekom turističke sezone uobičajeno je produženo radno vrijeme. Na raspolaganju su vam, također, brojni bankomati locirani u gradu, hotelima, benzinskim postajama i slično.
Šaljete li pismo ili razglednicu, poštansku markicu možete kupiti i u kioscima te ubaciti u sandučić koji stoji izvan pošte.
BENZINSKE POSTAJE– u svim većim gradovima i na glavnim prometnicama benzinske postaje otvorene su 24 sata dnevno. Njihovo radno vrijeme u manjim mjestima je od 7 do 22 h.
LJEKARNE– u većim gradovima, većina ljekarni radi od ponedjeljka do petka od 7 do 20 h, dok u nekim manjim mjestima rade skraćeno. Subotom rade samo u jutarnjim satima, a nedjeljom su zatvorne.
TRGOVINE– Većina manjih trgovina je otvorena radnim danom i subotom od 8 do 20 h, dok nedjeljom ne rade ili rade skraćeno. Izuzetak su trgovine u većim turističkim destinacijama gdje trgovine znaju biti otvorene i do ponoći. Također, diljem Hrvatske nalaze se brojni trgovački centri koji rade svakim danom od 8 do 22 h.
Telefonski brojevi u Hrvatskoj sastoje se od 9 ili 10 znamenki. Zovete li sa inozemne mreže potrebno je ukucati međunarodni pristupni kod 00 te 385. Najveći mrežni operateri u Hrvatskoj su T- Mobile, VIP i Tele 2, a svaki od njih je pripremio posebnu prepaid ponudu za turiste kako bi bez većih troškova mogli komunicirati sa svojim najdražima.
T- Mobile– svim turistima tijekom ljeta nudi paket „Unlimited Surfing in Croatia“ koji uključuje:
- Neograničeni podatkovni promet tijekom 7 dana uz 4GB brzine
- SIM karticu za sve tipove uređaja (standardnu, micro i nano SIM karticu u jednom)
- Pet kuna na računu
Cijena paketa iznosi 85 kuna (11€), a dostupan je na T prodajnim mjestima, kioscima Tisak i iNovine, na lokacijama Hrvatske pošte te benzinskim postajama INA i Tifon. Nakon isteka od 7 dana dobit ćete SMS poruku.
Više informacija na stranici: www.hrvatskitelekom.hr
VIP– VIPnet je za vrijeme sezone uveo novu „International“ tarifu sa povoljnijim cijenama za pozive i internet tijekom vašeg odmora. Možete kontaktirati fiksne brojeve u: Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Rusiji, Švicarskoj, Austriji, Češkoj, Danskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Nizozemskoj, Poljskoj, Slovačkoj i Velikoj Britaniji za samo 0,06 € / min. Cijena SIM-kartica je 1,3 € (10 kuna). SIM kartice su dostupne na kioscima, benzinskim postajama, supermarketima, poštanskim uredima i VIP trgovinama diljem Hrvatske.
Više informacija na stranici: www.vipnet.hr
Tele 2– Tele 2 je za turiste ovo ljeto osmislio posebni start paket „Cheapest Surf & Call“ sa:
- 3 GB podatkovnog prometa
- 1000 minuta poziva unutar Hrvatske
- Pozivima prema fiksnim mrežama u inozemstvu po cijeni od samo 0,39 kn/min (0,05 €/min), za Austriju, Belgiju, Češku, Dansku, Francusku, Italiju, Mađarsku, Nizozemsku, Norvešku, Njemačku, Poljsku, Slovačku, Sloveniju, Švedsku, Švicarsku i Veliku Britaniju
- 10 kuna na računu
Više informacija na stranici: www.tele2.hr
AVIONOM– zahvaljujući jeftinim low coast aviokompanijama sve više turista dolazi u Hrvatsku avionom. Iz gotovo svih međunarodnih zračnih luka polijeću redovni letovi za Hrvatsku i glavni grad Zagreb, a ljeti ima i letova do popularnih destinacija kao Dubrovnika, Pule, Splita, Zadra i otoka Brač i Lošinj.
Hrvatske zračne luke:
Zračna luka Zagreb- Pleso bb, 10 150 Zagreb, +3851 62 65 222, www.zagreb-airport.hr
Zračna luka Split- Kaštelanska cesta 96, 21 120 Split, +38521 203 555, www.split-airport.hr
Zračna luka Osijek- Vukovarska 67, 31 000 Osijek, +38531 514 400, www.osijek-airport.hr
Zračna luka Rijeka- +38551 842 132, www.rijeka-airport.hr
Zračna luka Zadar- +38523 205 800, www.zadar-airport.hr
Zračna luka Pula- Valtursko polje 210, 52 100 Pula, +38552 530 111, www. airport-pula.hr
Zračna luka Dubrovnik- +38520 773 377. www.airport-dubrovnik.hr
Zračna luka Lošinj- Privlaka bb, 51 550 Mali Lošinj, +38551 231 666, www.airportmalilosinj.hr
Zračna luka Brač- Terminal bb, 21 400 Supetar, +38521 559 715, www.airport-brac.hr
AUTOMOBILOM– za ulazak u Hrvatsku potrebni su vozačka i prometna dozvola te zelena karta osiguranja vozila. Tijekom ljetnih mjeseci promet na graničnim prijelazima je gušći što može izazvati kraće zastoje. Putovati Hrvatskom najjednostavnije je putem autocesta gdje su obavezne naplate cestarina na naplatnim postajama na kojima ćete, na vrhuncu ljetne sezone u smjeru mora, često naići na duža čekanja. Kako biste to izbjegli, zaputite se prema moru magistralom čime ćete svoje putovanje učiniti nezaboravnim, ne po neugodnim iskustvima s cesta, već po pejzažima koji će vam promicati pred očima, čija ljepota nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Interaktivna karta Hrvatske- http://map.hak.hr/
AUTOBUSOM– Hrvatska ima široku mrežu međugradskih i međunarodnih autobusa. Svim rutama prometuju privatni autobusni prijevoznici koji za to imaju dozvolu. Glavni autobusni centri u Hrvatskoj su Zagreb, Rijeka, Zadar, Split i Dubrovnik; iz ovih gradova možete doći do većine gradova u Hrvatskoj. Tijekom ljeta, posebice u srpnju i kolovozu, uvode se dodatne linije prema Jadranskoj obali iz gotovo svih europskih zemalja. Karte možete kupiti na autobusnim kolodvorima ili u autobusu i tijekom cijele vožnje morate ju držati sa sobom.
VLAKOM– tokom zadnjih nekoliko godina u Hrvatskim željeznicama se broj međunarodnih veza povećao. Trenutno postoje izravne željezničke veze između Zagreba i Budimpešte, Beča, Munchena, Frankfurta, Zuricha, Ljubljane, Beograda te Sarajeva. S gotovo svim ostalim zemljama Europe postoje veze s presjedanjem.
Za detaljnije informacije posjetite www.hzpp.hr
Međunarodni pozivni broj za Hrvatsku: +385
Broj za hitne slučajeve: 112
Pomoć na cesti (HAK): 1987
Telefonski imenik: 11888
Služba traganja i spašavanja na moru: 195
Opće informacije: 18981